Jdi na obsah Jdi na menu
 

Bl. Alexie Le Clerc

13. 2. 2012

 

 

matka-alexie.jpgBl. Alexie Le Clerc

(řeholním jménem Marie Terezie od Ježíše)

(1576 - 1622)
 
Narodila se 2. února 1576 v lotrinském městě Remiremont (Francie) v rodině zámožného obchodníka. Jako mladá velmi ráda tancovala, cítila se ale prázdná a smutná uprostřed hlučných zábav. Když poznala Boží volání, její odpověď byla radikální. Odložila přepychové šaty a složila slib čistoty. Její rozhodnost znepokojila rodiče i sousedy.
Alexie naléhala na svého faráře sv. Petra Fouriera, aby jí umožnil založit dům, kde by se konalo co nejvíce dobra. Ten, aby prověřil její povolání, jí ukázal množství nepřekonatelných překážek. Alexie věřila, že pro Boha není nic nemožné. Brzy se k ní přidala další čtyři děvčata a tak se o vánoční noci roku 1597 zasvětily Bohu. Posláním nového společenství se stalo zřizování bezplatných škol pro dívky. To bylo v té době něco nového a neslýchaného, zvláště když šlo nejen o vyučování náboženství, ale i o poskytnutí všeobecného základního vzdělání chudým dětem a to i jiných vyznání, bez jakékoliv diskriminace. Tak např. když katolické děti dostávaly obrázky svatých, jiné děti obdržely to, co jim udělalo stejnou radost. S chudými se mohly učit i děti bohatých rodičů. Vymykalo se to dosavadním představám a se zavedením do praxe proto souvisely těžkosti. Roku 1598 byla v Poussay otevřena první škola. Biskup z města Toul schválil základní pravidla společenství, a tak vznikla kongregace Kanovničky de Notre Dame podle řehole sv. Augustina. Řeholi pak schválil papež Pavel V.
Alexie zemřela v Nancy 9. ledna 1622. Tehdy už měla řehole 13 domů. Kvůli politickým nepokojům a prudkým společenským změnám ve Francii byla prohlášená za blahoslavenou až roku 1947 papežem Piem XII. Dne 18. 10. 2007 byly  ostatky bl. Alexie uloženy v katedrále v Nancy.
V současnosti exisuje 7 řeholních společností, které se k ní hlásí jako ke své zakladatelce.